E-Max (Cam Seramik) Porselen

E-max (cam seramik porselen) 

  EDAD (Estetik Diş hekimliği Akademisi Derneği) bütün makale, kurs ve kongrelerinde özellikle Gülüş Dizaynı ve E-max üstünde durur. Sosyal ve görsel medyanın önde gelen kişilerinin bitirilmiş vakaları buralarda örnek gösterilir ve E-max ile bitirilmiş vakalar gösterilir. Yani bu işin Türkiye'de ve dünyada önde gelen hekim ve doktorları estetik çalışma porseleni olarak E-max i esas alırlar. Hal böyle iken zirconyumu estetik sınıfında anlatmak inandırıcı olmayabilir.

   Cam seramik porselenlerin (E-max) çalışma şartları çok dikkat ve itina gerektirir. Diş preperasyon işleminden başlayan bu hassas çalışma, porselenlerin dişlere simantasyon işlemine kadar devam eder. Translucent (Şeffaf) yapıda oldukları için farklı renkte bir yapıştırıcı kullanmak bile bütün sonucu olumsuz etkileyebilir!! Adeziv yapıştırıcı kullanılan her simantasyon çok dikkat ve takip gerektirir. Yani cam seramik porselenlerin yapıştırıcı maddesi, zircon ve metal alt yapılı porselenlerden farklılık gösterir.

    

  Çok doğal ve şeffaf yapılarından ötürü hastanın kendi diş rengindeki değişiklikleri dışarı yansıtması dezavantaj olabilir. Örneğin; kanal tedavisi olup rengi değişmiş dişler veya hastanın kendi diş rengi çok aşırı koyu ise ya mecburen zircon tercih edilmelidir ya da internal bleaching, bleaching sonrası işleme başlanmalıdır. Bir başka dezavantajı ise diş eksikliği olan ağızlarda köprü olarak kullanımı sınırlıdır.

    E-max cam seramik porselen basamaklı diş kesimi gerektirdiği için Cad-Cam cihazı ile ölçünün alınması çok büyük avantajdır. Yapım süresi çok kısaldığı gibi mükemmel bir uyum elde edilir. Önceden 7 - 10 gün alan prova ve bitim aşamaları aynı günde bitecek hale gelmemizi sağlamıştır.

    Güzelliğine ve ağız içi bakımına ekstra özen gösteren kişiler ki bu kişi grubunu çoğunlukla bayanlar oluşturur, E-max dişler için diş hekiminin yolunu tutarlar. Hastanın tercihinin yanında, diş hekiminin de bu uygulama için ağız içi durumuna bakarak karar vermesi gerekiyor. Yani herkes ben E-max yaptırmak istiyorum diyerek bu işlemi yaptıramaz. Eğer dişin durumu bu uygulamaya izin verecekse, bu uygulama gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde estetik amaçlı yapılan dişler zamanla fonksiyonunu kaybedebilir.
 
   Estetik kaplama  E-max dişlerine özenle bakmak gerekir. Bunun için hem ağız içinin antiseptik sıvılarla temizlenmesi, dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve diş ipi kullanımı  şarttır. Eğer kişisel bakım aksatılır ve gerekli bakım yapılmazsa hem doğal dişlerin hem de yapılan yapay dişlerin ömrü kısalır.

    Dişlere E-max yapımı için mutlaka bir diş hekiminin muayene etmesi gerekir. Eğer diş hekimi E-max yapımını uygun görürse, tedaviye başlanır. Daha çok estetik diş hekimliğinin çalışma alanına giren bu uygulama, doğal dişler müsaade ederse yapılır. Çünkü kişinin kendi doğal dişleri sağlıklı ve sorunsuz ise hekim bu işlemi önermeyebilir. Kısacası güzel gülüşler için E-max yaptırmak isteyen kişilere diş hekimleri uygun görmeyebilir. Ancak dişlerde madde kaybı, çürük gibi onarılabilir durumlar varsa, doktor dişler üzerinde çalışabilecek birçok yöntemden, hastanın da tercihi ile E-max yaptırabilir.

      Sonuç olarak her ne kadar güzel ve beyaz dişlere kavuşmak istesek de bunu doğal yöntemlerle yapmak dişlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde doğal dişlerin zedelenmesi ve kullanımda ikinci plana atılması, yapay dişlerin kısa ömürlü olmasına neden olacaktır.

Değerlendirmeler

Bir yorum yazın

E-Max (Cam Seramik) Porselen

E-Max (Cam Seramik) Porselen