Lamine Uygulama

LAMİNE UYGULAMA

    Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamaları ile; aslında çok ta zor olmayan küçük müdahaleler sayesinde, diş renginiz ve şekliniz istediğiniz ideal görüntüye kavuşabilir. Dişlerin yüzeylerine uygulanan porselen lamina işlemi sayesinde diş yüzeyindeki bozukluklar, sararma, kırık veya çatlak görüntüler, dişler arasındaki boşluklar tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

    Laminate Veneer, lamine diş, porselen veneer olarak da bilinen bu ince tabaka ağızda kompozit veya porselen ile uygulanabilmektedir. Estetik diş hekimliğinde diş yüzeyine uygulanan ince gelişmiş porselen yaprak seramik uygulamalardır. Dişin tamamını kesip üzerine kaplama yapmak yerine sadece görünen kısmında minimum bir aşındırma yaparak dişin hem şeklini hem de rengini değiştirebilen laminate veneer uygulamaları estetik diş hekimliğinde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

   Burada en sık yanlış bilinenlerden bir tanesi dişlerde hiç kesim yapılmayacağının söylenmesidir. Öncesinde gülüş dizaynı yapılıp ona göre kaç mm kesim yapılacağı baştan hesaplanmalıdır. Yoksa ortaya istenilenden daha büyük diş şekilleri çıkacaktır. Çoğu hasta, sadece bu sebepten dolayı çevresindeki insanlardan "dişlerin çok büyük olmuş" şikayeti alırlar.

               LAMİNATE  PORSELENLER:
 

    Dişlerde çok fazla madde kaybına sebep olmamak için (yani dişlerini çok fazla küçültmek istemeyen hastalar için) dişlerin sadece ön kısımlarından çok az bir preperasyon (kesim) yaparak veya bazı durumlarda hiç kesim yapmadan, dişlerin sadece dudağa veya yanağa bakan kısımlarına, çok kuvvetli bondinglerle (yapıştırıcılarla) yapıştırılan çok ince restorasyonlardır. 

     Aslında full kron sınıfına dahil edilebilecek (yani içinde metal veya zircon olmayan) estetik porselenlerdir. Kullanılan malzeme Empress veya E-max tir .Dişlerinin renginden veya şeklinden memnun olmayan hastaların dişlerinin sadece ön kısmından minimum kalınlıkta alınarak, sadece dişlerin ön kısmına çok kuvvetli adezivlerle (yapıştırıcılarla) bağlantısı sağlanan estetik full seramik ürünlerdir. Dişlerde çok fazla kesim gerektirmemesi en büyük avantajdır. İdeal bir sonuç için çok ciddi bir ön hazırlık safhası gerektirmektedir. Nitekim iyi bir hazırlık yapılmaz ise arzulanan sonuçlar istenildiği gibi olmayabilir!

   Dişlerin sadece ön kısmına yapılması ve dişin diğer kısımlarının orjinal halinde kalması en büyük avantajıdır.

   Diğer restorasyonlara göre daha itinalı bir çalışma gerektirir ve en pahalı restorasyonlar sınıfındadır. 


       LAMİNATE VENEER ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

   Laminate veneer tedavisinde kullanılan malzeme porselen veya kompozit olabilir. Porselen laminate veneer cad cam cihazı ile diş teknisyeni tarafından hazırlanır. Kompozit laminate veneer ağızda diş hekimi tarafından uygulanır. Kompozit lamine diş tek seansta (1-2 saat) tamamlanabilmesine karşın porselen lamine diş kaplamalar laboratuvar aşamaları olduğu için 5-7 gün içerisinde tamamlanmaktaydı. Fakat cad cam cihazının diş hekimliğinde gelişmesiyle birlikte bu süre sabah ölçü alınıp aynı gün protezin bitme aşamasına kadar ilerledi.

     Kompozit materyallerinden de laminate yapılabilir. Kompozit daha kısa sürede çay, kahve, sigara gibi alışkanlıklardan olumsuz etkilendiği için, genelde laminate denildiğinde porselen materyalleri laminate kronlarda kullanmak daha olumlu gözükmektedir. Porselen (seramik) maddelerin renk stabilitesi çok uzun ömürlüdür.

   Ağızdan alınan hassas ölçü (cad cam) bilgisayar ortamına aktarılır ve yapılan tasarım bloktan kesilen cam seramik üzerine estetik uygulama sonrası ağızda prova edilir. Hassas bir yapıştırma işlemi gerektiren lamine diş kaplamaları fiyat olarak normal diş kaplamalarından bir miktar daha yüksek fiyat ile uygulanabilmektedir. Lamine diş uygulamasının gerektiği durumlar genellikle dişler üzerinde leke veya diş sararmalarıdır.

   Diş üzerinde oluşmuş kırıklar lamina diş tedavisi ile doğal dış görüntüsüne kavuşturulabilmektedir.

   Dişlerin aralıklı olması: aralıklı dişlerin tedavisinde başarılı bir tedavi seçeneği olarak uygulanan laminate veneer diş tedavileri son derece kullanışlı ve estetik sonuçlar verir. Yüzeyde çok ince bir uygulama ile aralıkların doğal diş renginde kapatılması ve ağızda tam bir simetri sağlanabilmesi için aralıklı diş tedavilerinde uygulanırlar. Lamina diş uygulaması en az bonding uygulaması kadar başarılı olmaktadır. Yüzey özellikleri bakımından daha uzun süre dayanabilmeleri ve parlak olmaları nedeni ile bonding uygulamasından daha üstün estetik sağlarlar. Fiyat olarak kompozit lamine (bonding) diş uygulamaları daha ucuz olduğu için hastaların öncelikli tercihi kompozit bonding olmakta ve ilerleyen zamanlarda porselen laminate veneer ile devam etmektedir.

  Dişlerin hafif eğri olması veya açılarından bozuk olması lamine diş tedavisi ile giderilebilecek sorunlardır. Özellikle ön diş bölgesinde ortaya çıkan estetik kaygı uyandıran çapraşıklıklar ortodonti tedavisi istemeyen hastalar için maliyeti biraz yüksek olsa da laminate veneer diş uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

   Laminate veneer diş tedavisinde unutulmaması gereken düzenli diş hekimi kontrolü gerektirmesi ve kullanım sırasında sert cisimler ısırılmaması gerektiğidir.

   
    LAMİNATE VENEER İLE DÜZELTİLEBİLECEK DİŞ SORUNLARI

     Lamine uygulaması ile birçok diş kusuru giderilebilmektedir.
     Günümüzde porselen lamineler ile gözükmeyen dişlerin boyları uzatılarak gözükür hale getirilebilir.
     Eğer dişlerin arasında hoş görünmeyen boşluklar varsa bu boşluklar porselen lamine ile kapatılabilir.
     Aşırı sararmış ve diğer beyazlatma işlemlerinden sonuç alınamamış dişlerin renkleri değiştirilebilir.
     Eğer diş dizilimi içinde çapraşıklıklar varsa bunlarda düzeltilebilir.
     Görüldüğü üzere lamine ile birçok rahatsızlık kozmetik olarak giderilebilmektedir.
   Bunların dışında çok ciddi mine aşınması nedeniyle hassasiyeti olan dişler ile fonksiyon eksikliği olan dişlerde de kullanılabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için bknz; protez  -  gülüş dizaynı

Değerlendirmeler

Bir yorum yazın

Lamine Uygulama

Lamine Uygulama