Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti

          KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

     Genelde; dişin tabakalarında çürüğün ilerleyip dişin pulpasına (sinirine) ulaşması veya herhangi bir travma (dişte kırık, oklüzal travma vb. sebepler) sebebiyle pulpanın açığa çıkmasının sonucunda kök kısmındaki sinirin alınması, antibakteriyel ve dezenfektan ilaçlarla steril edip doldurulması işlemine kanal tedavisi denir. 
     Çürüğün ilerleyip, dişin merkezindeki pulpaya (sinire) geldiğine emin olduğunuzda artık diş dolguyla kurtarılamaz haldedir, önümüzde 2 şık vardır:

       

         DİŞ ÇEKİMİ veya KANAL TEDAVİSİ

     Ağrıyan dişteki mikroorganizmaları dişten uzaklaştırmak için ya komple o dişin çekimi veya dişi yerinde tutmak ve sadece ağrıyan pulpa (sinir) kısmını dişten uzaklaştırmak gerekir ki buna da kanal tedavisi denir. Yani dişin siniri alınır, içinde mikroorganizma kalmadığına emin olmak için dezenfektan ve anti-bakteriyel ajanlarla irrigasyon (Pansuman) ve genişletme yapılır.
     Eğer kanalda mikro organizma kalmadığına eminsek aynı gün kanal dolgusu da yapılıp kanal tedavisi işlemi tamamlanabilir. (Gerekli görülürse anti-bakteriyel ilaçlar kanalda 1-2 hafta bekletilir. Daha sonra kanal dolgusu yapılır.)

       

     ÖNEMLİ NOKTALAR

     Kanal tedavisinin başarı oranı yüksektir. Diş kökünün anatomik şekli (kaç kanallı olduğu, köklerin eğri olup olmaması, köklerin çeşitli sebeplerle tıkalı olup olmaması), doğru teşhis, uygun tedavi, hastanın kooperasyonu, randevu tarihlerine uyulması (çok uzun süre geçici dolgu taşıyan hastalarda sızıntı sebebiyle enfeksiyonun tekrarlama ihtimali vardır) gibi etkenler başarıda çok önemlidir.
 Modern endodontide artık bazı olmazsa olmazlar vardır;

      – RADİOVİSİOGRAFİ(RVG)

    Teşhis ve tedavide en önemli yardımcılardandır. Digital radyografidir. Yani 1 sn içinde röntgen filmi dijital olarak bilgisayar ekranında gözükmektedir. Hastalar normal röntgen filmlerine göre %80-90 daha az maruz kalırlar. Çok kısa bir sürede elde edilmesi de hekim ve hasta rahatlığı, performans ve dolayısıyla yapılan işin kalitesi açısından çok önemlidir.


      - APEX LOCATER(KÖK UCU BULUCULAR)

     Bu alet hekime kök ucunun nerde olduğunu gösterir ki yapılan işin sağlamlığını, kalitesini ve ömrünü etkiler. En büyük endodontik yardımcılarından biridir.


      - ENDODONTİK ANGILDRUVALAR

     Kanal duvarlarının temizlenmesi ve mikroorganizma artığı kalmaması için yapılan etkin hızlı eğeleme işlemidir. Manuel aletlerle uygulamadan daha hızlıdır ve pratiktir.

       – TOMOGRAFİ

     Bazı özel durumlarda kök ucunu daha net görebilmek için kullanılabilir.

       – RUBBER DAM

     Gerektiğinde kanal içinin dezenfeksiyonunun tükürük veya başka şeylerle kontamine olmaması için hasta ağzına uygulanan lastik örtüdür. Bazı Avrupa ülkelerinde kullanımı zaruridir ama ülkemizde maalesef yaygın değildir.


         NEDEN KANAL TEDAVİSİNE İHTİYAÇ VARDIR ?

     Önemli ve sağlıklı olan, dişlerin en orjinal şeklini korumak ve muhafaza etmektir. Bir diş kaybı olduğunda, yerine yapılacak köprü protezlerinin kanal tedavisi ile kurtulmuş bir dişe göre çok daha fazla dezavantajları vardır. Veya çekim yerine yapılacak tek bir implant protezinin de kanal tedavisine göre yüksek bir maliyeti mevcuttur.
Son zamanlarda gerek endodonti, gerek implantoloji konusundaki gelişmeler bazı şüpheli dişlerde, hekimleri yol ayrımına düşürür. Kimine göre dişin çekilip yerine implant yapmak daha anlamlı iken kimine göre kanal tedavisiyle bir müddet daha ömrünü uzatmak daha mantıklı gelebilir. Hekim ve hasta bütün olasılıkları değerlendirerek en doğru karara varabilirler.

Değerlendirmeler

Bir yorum yazın

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)