Anestezi

ANESTEZİ

    Diş hekimliğinin ”olmazsa olmaz ” ıdır. İnsanların korkulu rüya olarak gördükleri diş hekimlerinin en büyük yardımcısıdır.

    Değişik anestezi teknikleri uygulanarak, diş ve çevresel dokuların uyuşturulması hekim ve hastaya çok büyük kolaylık ve rahatlık sağlar.

    Anestezinin derinliğine göre çok küçük işlemlerden, çok büyük operasyonlara kadar ağrısız tedaviler yapılması amaçlanır.

   TOPİKAL ANESTEZİ: Halk arasında fıs fıs veya spray olarak bilinen sadece yüzeyel (lokal anestezinin yapılacağı diş etini veya aşırı derecede sallanan süt dişlerinin etrafındaki diş etlerini) etki sağlayan anestezik solüsyon veya anestezik kremlerdir. Öncelikle topikal anestezi uygulandığı için yapılacak olan lokal anestezinin (iğnenin) minimum ağrıyla veya ağrısız gerçekleşmesi sağlanır.

    LOKAL ANESTEZİ: Diş Hekimliğinin temel buluşlarındandır. Olmazsa olmazlarındandır. Dişin bulunduğu çene ve lokalizasyonuna göre değişik şekillerde uygulanarak anestezi sağlanır. Dişin uyuştuğundan emin olduktan sonra rahatlıkla her türlü işlem (diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi…) uygulanabilir. Uygulanan lokal anestezik markasının da anestezi etkinliğinde çok önemi vardır!!

    İNTRALİGAMENTER ANESTEZİ: Bazen lokal anestezinin anatomik varyasyonlar sebebiyle başarısının tereddütlü olduğu durumlarda uygulanan anestezi tipidir. Herhangi çevre dokuları (dudak, yanak, dil) uyuşturmadan sadece dişin uyuşturulması en büyük avantajıdır. Yani hasta hiçbir bölgesinde şişlik hissini tatmadan ağrısız bir şekilde tedavisini tamamlayabilir. Ayrıca görüntüsü de enjektör şeklinde değildir ve çocuk hastalar enjektörün görüntüsünden korktukları için bu şekilde onları motive etmekte mümkündür.

    BİLİNÇLİ SEDASYON:

   NİTROZ OKSİT nedir?

   Nitroz Oksit diş tedavileriyle ilgili korku ve endişeleri ortadan kaldırmak maksadıyla saf oksijenle birlikte kullanılan bir gazdır. Solunduğu sürece, tedavi boyunca devam eden sakinleştirici doğal bir etkiye sahiptir. Gülme gazı olarakta bilinen bu gaz, özellikle bu etkisi sebebiyle dünyada başta diş hekimliği olmak üzere birçok medikal alanda yaygın olarak kullanılmaktadır

    NİTROZ OKSİT Güvenli mi?

    Nitroz oksit bugün kullanılan en güvenilir sedatiftir. Hafiftir, toksik etkisi yoktur ve kullanımdan sonra çok kısa bir sürede doğal yollarla hiçbir etki bırakmadan vücuttan uzaklaşır. Yüksek kan basıncı, anjin ve hatta kalp krizi geçmişine sahip kişiler dahi kullanabilir.

    NİTROZ OKSİT çocuklar için güvenli mi?

    Her çocuğu sakinleştereceğini gösteren bir çok deneyimimiz olsada her çocuğun tedavisi için gereken seviye vardır. Bu seviye diş hekimi tarafından kolayca belirlenebilir. Bilinçli sedasyon (nitroz oksit sedasyonu) çocuğunuzun korkularını yatıştırmak ona iyi bir tedavi sunmak ve olumlu bir deneyim yaşatmak için güvenli ve etkili bir sedasyon yöntemidir.

    Bilinçli sedasyon özellikleri nelerdir?

    Tedavi boyunca bilinciniz tamamen açıktır. Genel anestezinin aksine Nitroz Oksit kullanılan hastaların bilinci tamamen açık olur. Hastalar konuşabilir, sorularına rahatlıkla cevap verebilirler. Bu etki Bilinçli Sedasyonu en güvenli kılan unsurdur.

    Hızlı etki ve kısa geri dönüşüm süresi

    Uygulamadan sonraki birkaç dakika içinde hızlı biçimde etkisini gösterir ve stresiniz bir anda rahatlamaya dönüşür. Nitroz oksit akışı kesildikten sadece 3 ile 5 dakika içinde vücudunuzdan yine solunum yoluyla uzaklaşır ve etkileri tamamiyle kaybolur.

    Eğer nitroz oksit kullanımı ile ilgili sorularınız varsa diş hekiminize danışabilirsiniz.

Değerlendirmeler

Bir yorum yazın

Anestezi

Anestezi